Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

Şeytan Kötülüğün Simgesidir

leave a comment »


Şeytan, cinler dünyasına ait bir varlık olduğu için o’da ateşten yaratılmıştır. Kuran’da, ilk insan olan Hz. Âdem akıl ve irade gibi üstün özelliklere sahip olarak yaratıldığında Meleklerden o’nun üstünlüğünü tanımaları amacıyla secde etmeleri istendiği, meleklerin hep birlikte secde ettikleri fakat şeytanın gururlanarak; ateşten yaratılmış olan kendisinin topraktan yaratılan bir varlığa secde edemeyeceğini belirterek, secde etmekten kaçındığı anlatılır. Şeytan böylece Yüce Allah’ın lanetine uğramış, cezası kıyamet gününe kadar ertelenerek cennetten uzaklaştırılmıştır. Şeytan, Allah’ın günahkâr kullarını sıratı müstakimden (doğru yoldan) saptırmak görevini üstlenmiştir.

A’raf suresi 12–15. ayetlerde bu şöyle açıklanır; “ Allah şeytana buyurdu ki; sana emrettiğim vakit, seni secde etmekten alıkoyan nedir? İblis; ‘ben ondan daha hayırlıyım. Çünkü beni ateşten, onu topraktan yarattın’ dedi. Allah ise ‘ oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık çünkü sen aşağılıklardansın’ dedi. Şeytan ‘bana tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver’ dedi…”

Şeytan, inatçı ve nankör olup, insanlara kötülükleri telkin etmektedir. Onun vesveseleri, Allah’a inanan, Salih ( iyi ve yararlı) işler yapan, takva sahibi ( Allah’ın emir ve yasaklarına samimiyetle uyan)kimseleri etkilememektedir.

 

 

Advertisements

Written by Sarı Sayfalar

November 8, 2008 at 12:55 pm

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: