Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

Cinlerle İlgili Batıl İnançlar

with one comment


A – Ruh Çağırma

B – Falcılık

C – Sihir ve Büyü

 A-    Ruh Çağırma; Dinimize göre ruh ve bedenden oluşan insana ruh, ana rahmindeyken verilir. Ölümle birlikte ruh bedenden ayrılır. Yok, olmayan ruh, ruhlar âlemine yükselir. Peygamberimiz; meleklerin iyi ruhları selamladıklarını, inançsızların ruhlarının da azap gördüğünü haber vermiştir.Ölen kişilerin ruhları, arkalarından kendileri için yapılan hayır ve hasenattan haberdar olurlar fakat onların yaşayanlarla bağlantı kurabileceklerine dair, ayet ve hadislerde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.İnsanlar arasında ruh çağırma olarak bilinen seanslarda fizik ötesi âlemden bazı ruhların çağırılarak, bu ruhlardan çeşitli bilgiler alındığına yönelik söylentiler vardır ki bu tür söylentiler asılsızdır. Çünkü Mü’minun Suresi 99–100. ayetlerde ; “Nihayet onlardan birine ölüm gelince, ‘ Rabbim! Beni dünyaya geri gönder. Ta ki ben kaybettiğim ömrüm karşılığında iyi amel ve hareketlerde bulunayım. Hayır! Bu yalnızca onun söylediği (boş) bir sözden ibarettir. Onların arkasında tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde(berzah) vardır.”Görüldüğü gibi ayette insanların öldükten sonra dünyaya gelmelerinin ve yeryüzündeki insanlarla iletişim kurmalarının mümkün olmadığı açıkça anlatılmaktadır.

B – Falcılık; Çeşitli yöntemlerle gelecekten, bilinmeyenlerden haber verme, kişiliğin gizli yönlerini anlamak amacıyla oyun kâğıdı, kahve telvesi, el ayası gibi şeylere bakmak anlamına gelen fal dinimizce yasaklanmıştır.Mâide Suresi 90. ayette “ Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.”Geleceği yalnız Allah bilir. Geleceği bildiğini iddia edenler, yalan söyleyerek insanları aldatmaktadırlar.

C – Sihir ve Büyü; Sihir, doğa kanunlarına aykırı olaylar ortaya koyarak insanları yanıltma sanatıdır. El çabukluğu ve illüzyona dayanır.Büyü ise insanlara zarar vermek, hastalıklardan kurtulmak, zenginlik elde etmek amaçlarıyla yapılmaktadır.İslam bilginleri, Allah’ın dilemesi dışında büyünün hiçbir zararının dokunamayacağını, Müslümanların büyü ile uğraşması ve büyü yaptırmalarının haram olduğunu açıklamışlardır.

 

 

Written by Sarı Sayfalar

November 8, 2008 at 12:39 pm

One Response

Subscribe to comments with RSS.

  1. ŞEYTANIN KÖTÜLÜKLERİNDEN NASIL KORUNMALIYIZ

    esra

    November 8, 2009 at 11:51 am


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: