Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

Günlük Namazlar ( Beş Vakit Namaz )

leave a comment »


Dinimize göre mükellefiyet ( sorumluluk) çağına gelmiş olan Müslümanlara günde beş vakit namaz kılmak farzdır. Beş vakit namaz; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarıdır.

 

 Sabah Namazı;

 

İki rekât sünnet ve iki rekâtta farz olmak üzere toplam dört rekâttır. Sabah namazının farzı, daha önce anlatılan şekilde sünneti gibi kılınır.

 

Öğle Namazı;

 

Dört rekât ilk sünnet, dört rekât farz ve iki rekâtta son sünnet olmak üzere toplam on rekât olarak kılınır.

Öğle namazının dört rekâtlık sünneti, namaza niyet ve tekbirle başladıktan sonra ilk iki rekâtı sabah namazının iki rekâtlık sünneti gibi kılınır. İlk oturuşta “ Ettehiyyatü” duası okunur, “ Allahü Ekber” denilir ve üçüncü rekâta kalkılır. Üç ve dördüncü rekâtlar, ilk iki rekât gibi kılınarak son oturuş yapılır. Son oturuşta Ettehiyyatü,Allahümme Salli,Allahümme Barik,Rabbena Atina duaları okunarak selamla namaz tamamlanır.

Öğle namazının farzı ise kametten sonra, ilk iki rekâtı sünnette olduğu gibi kılınır. Son iki rekât kılınırken sadece fatiha suresi okunur. Son iki rekâtlık sünnet ise sabah namazının sünneti gibi kılınır.

 

 

İkindi Namazı;

 

Dört rekât sünnet ve dört rekât farz olmak üzere toplam sekiz rekâttır.

İkindi namazının sünneti öğle namazının sünneti gibi kılınır. Fakat ikindinin sünneti kılınırken ilk oturuşta Ettehiyyatü duasından sonra Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları da okunarak üçüncü rekâta kalkılır ve rekâta, Subhaneke “Euzü besmele” ile başlanır. Sonra diğer sünnetlerde olduğu gibi fatiha va zammi sureyle devam edilir.

İkindi namazının farzı, öğle namazının farzı gibi kılınır.

 

 

Akşam Namazı;

 

Üç rekât farz, iki rekâtta sünnet olmak üzere toplam beş rekât olarak kılınır.

Akşam namazının farzı sünnetinden önce kılınmaktadır. Farza niyet ve tekbirle birlikte başlanır. İlk iki rekâtı sabah namazının sünneti gibi kılınır. İlk oturuş ve Ettehiyyatü duasından sonra üçüncü rekâta kalkılır. Eller bağlandıktan sonra fatiha suresi okunur. Rükû ve secdelerden sonra son oturuşta Ettehiyyatü,Allahümme Salli,Allahümme Barik,Rabbena Atina duaları okunarak selam verilir.Farzından sonra iki rekatlık sünneti ise sabah namazının sünneti gibi kılınır.

 

 Yatsı Namazı;

 

Dört rekâtilk sünnet, dört rekât farz, iki rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır. Ayrıca üç rekâtlık vitir namazı da yatsıyla birlikte kılınır.

Yatsı namazının ilk sünneti, ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Farzı ise öğle ve ikindi namazlarının farzı gibi kılınır.

Vitir namazının kılınması vaciptir. Yatsı namazının ardından ferdi olarak kılınır. Ancak cemaatle teravih namazı kılındığı zaman vitir namazı da cemaatle kılınır.

Vitir namazının ilk iki rekâtı sabah namazının sünneti gibi kılınır. Üçüncü

Rekâtta fatiha ve zammi sureden sonra eller kulaklara götürülerek tekbir alınır ve eller tekrar bağlanır. Kunut duaları okunarak rükû ve secdelere gidilir, son oturuş ve dualar okunarak selamla birlikte namaz bitirilir.

 

 

 

Advertisements

Written by Sarı Sayfalar

November 3, 2008 at 12:35 pm

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: