Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

İnsanlara Yardımda Bulunmak

leave a comment »


 

İnsanlara yardımda bulunmak dinimizin emridir. Yardım; sahip olduğumuz maddi ve manevi imkânları başkalarının yararına kullanmamız anlamına gelir. Maide suresi, 2. ayette; “ Ey inananlar!…İyilik yapmakta ve kötü işlerden uzak durmakta yardımlaşın, günah işlemek ve aşırı gitmekte yardımlaşmayın.” Buyrulmaktadır.Her toplumda ekonomik düzeyleri birbirinden farklı olan insanlar bulunmaktadır. Yardıma muhtaç olanlara yardım elini uzatmak dinimizin varlıklı insanlara bir emridir. Zekât, fitre ve sadaka ile yoksul insanlara yardım edilmelidir. Sevgili peygamberimiz; “ Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir.” Buyurmuştur.

Yardımseverlik, birey ve toplumun huzurlu ve mutlu olmasını sağlar. Yardım etmekle insanların mutlu olduğunu görmek ve bu mutlulukta bir paya sahip olmak yardım eden kişinin de mutlu olmasına neden olur. Ayrıca toplumdaki diğer bireylerin saygı ve sevgi duymalarına neden olacağı için toplumsal birlik ve bütünlük sağlanmış olur.

Yardımlaşmak yalnızca maddi konularda olmaz. İnsanın bunun dışında başka şeylere de ihtiyacı vardır. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi göstermek. İnsanlara ve hayvanlara merhametle yaklaşmak, güler yüzlü olmak, insanlarla ilgilenmek, hastaları ve özel günlerde yakınları ziyaret etmek, hata ve kusurları insanları kırmadan düzeltmeye çalışmak, ulaşım araçlarında yaşlı ve hastalara yer vermek bu ihtiyaçlardan bazılarıdır. Gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız bu gibi durumlarda insanlara manevi yönden yardımcı olmaya çalışmalıyız.

 

Written by Sarı Sayfalar

October 17, 2008 at 5:08 pm

Posted in Religion

Tagged with

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: