Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

İnsan İçin Ancak Çalıştığının Karşılığı Vardır

leave a comment »


Dinimiz, çalışmaya büyük bir önem verir. Çünkü çalışmak, insanlara yararlı olacak bir üretim ortaya koymak demektir. Çalışan insan, başkalarına bağımlı olmaz. Gençlik yıllarının zindeliğini üretime, kazanca dönüştürerek yaşlılığında rahat eder. Çalışmak yalnızca beden gücüyle bir iş yapmak değildir. Bilgi ve deneyimlerini arttırmak için öğrencinin derslerine hazırlanması da bir çalışmadır.

Necm suresi, 39. ayette Yüce Allah; “ Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” Buyrulmuştur. Peygamberimiz de; “ Hiç kimse kendi emeği ile kazandığından daha hayırlı bir lokma yememiştir.” Buyurarak İslâm’da çalışmanın önemini belirtmişlerdir.

İlk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem’den itibaren tüm peygamberler hayatlarını kendileri çalışarak, kazandıklarıyla sürdürmüşlerdir. Hz. Âdem’in çiftçilik, Hz. Musa’nın çobanlık, Hz. Muhammed’in ticaret yaptıklarını biliyoruz.

Çalışarak, üretilenlerle insanlığa yararlı olmayı dinimiz teşvik eder. Dilencilik, başkalarına muhtaç olmaya neden olan tembellik dinimizin hoş karşılamadığı davranışlardandır.

Written by Sarı Sayfalar

October 17, 2008 at 4:18 pm

Posted in Religion

Tagged with

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: