Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

İnsan Düşünen Bir Varlıktır

leave a comment »


Yüce Allah, insanı farklı özelliklerle yaratmış, onu akıl ve iradesiyle diğer varlıklardan üstün kılmıştır. İsra suresi,70. ayette; “ Biz hakikaten insanoğlunu şan ve şeref sahibi kıldık…” buyrulmaktadır. İnsan bu özellikleriyle düşünebilir, davranışlarını kontrol ederek onları yönlendirebilir.

İnsan merak duygusuyla yaşadığı ortamı gözler, cevaplaması gereken sorular olduğunu görür. Kâinat nasıl var olmuştur? Hangi amaçla yaratılmıştır? Ölümden sonra insanı ne beklemektedir? Bu sorulardan yalnızca bazılarıdır. İnsan düşünerek bu sorulara cevap bulur.

Dinimiz düşünmeye önem verir. İnsanın düşünerek çevresini gözlemesini ve bunlardan sonuçlar çıkarmasını ister. Ğâşiye suresi, 18–20. ayetlerde; “ …Göğe bakmıyorlar mı, nasıl yükseltilmiştir! Dağlara bakmıyorlar mı, nasıl dikilmişlerdir! Yeryüzüne bakmıyorlar mı, nasıl yayılmıştır!” Buyrulmuştur.

İnsan düşünerek kendi hayatını kolaylaştıracak buluşlar yapar, karşılaştığı zorlukların üstesinden gelir. Allah’ın varlığına ve birliğine olan inancını pekiştirir. Kendisine ve diğer insanlara zarar verecek kötü alışkanlıklardan kaçınarak huzurlu bir hayat sürebilir.

Written by Sarı Sayfalar

October 17, 2008 at 4:21 pm

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: