Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

Dürüst Olmak

leave a comment »


Kişinin iş ve davranışlarında doğru olması anlamına gelen dürüstlük dinimizin önem verdiği konulardan olup dürüst kişiler ayetlerde övülmüştür. Ahkaf suresi, 13–14. ayetlerde Yüce Allah; “ Rabb’imiz Allah’tır, deyip sonra doğru olanlar, onlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir…” buyurmaktadır.

Dürüstlük, insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde de çok önemlidir. Karşılıklı güvenin oluşması, insanların birbirlerini sevip saygı duyabilmesi, adaletin yanıltılmadan doğru bir şekilde uygulanabilmesi hep dürüst ve doğru olabilmekle mümkündür. Hud suresi,112. ayette; “ Ey Muhammed! Emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Seninle beraber tövbe edenler de doğru olsunlar” buyrulmaktadır. Doğruluk ve dürüstlüğün karşılıklı olarak uygulandığı toplumlarda huzur ve güven olur. Böylesi toplumlar kavga ve huzursuzluk, adaletin yanı

ltılması gibi problemlerle uğraşmak yerine karşılıklı dayanışma ile maddi ve manevi imkânlarını geliştirmekle meşgul olurlar. Hz. Muhammed (a.s.); “ Doğruluk insanı iyiliğe, iyilik de insanı cennete götürür…” buyurmuşlardır.

 

 

Hazırlayan; Aydın AKDENİZ.

Written by Sarı Sayfalar

October 17, 2008 at 4:25 pm

Posted in Religion

Tagged with

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: