Ders Notları Weblog

Just another WordPress.com weblog

Biyolojik Yasalar

leave a comment »


Biyoloji, canlıların gelişim süreçlerini, canlıların özelliklerini inceleyen bir bilim dalıdır. Biyolojik yasalarda Yüce Allah’ın yarattığı yasalardandır. İlk insan olan Hz. Âdem’in topraktan yaratıldığını bildiren ayetler ve canlıların sudan yaratıldığını bildiren ayetler insanların ilgisinin biyolojiye yönelmesini sağlamıştır. Canlıların yaratılış özelliklerinin onların yaşam alanlarına uygun olduğunu görüyoruz. Karada yaşayan canlılar solunum için akciğerlere sahipken suda yaşayanların solungaçları vardır. Etobur ve ot oburların beslenme için farklı çene yapıları bulunmaktadır.

Bitki örtüsünün iklim ve coğrafi özelliklere göre şekillenmesi, bazı sebze ve meyvelerin yalnızca yaz veya kış mevsiminde yetişmesi canlıların beslenmesi ve türlerinin devamı açısından çok önemlidir. Bitkilerin karbondioksiti fotosentez için kullanmaları ve bunun karşılığında oksijenin açığa çıkması atmosferdeki oksijen dengesi bakımından önemlidir. Canlılar arasında enerji dönüşümü de enerjinin toprakta kaybolmadan yeniden kullanılmasını sağlamaktadır.

Dünyada her şeyin bir değ

işim ve oluşum için de olduğu görülmektedir. Yeni doğan canlıların gelişip büyümeleri ve bir süre sonra yaşlanarak ölmeleri, kış mevsiminde ölü gibi görünen bitkileri ilkbaharla birlikte canlanarak uyanmaları ve rengâ renk çiçekler açması Allah’ın takdir edip yarattığı şeylerdendir.

 

 

Hazırlayan; Aydın AKDENİZ.

Written by Sarı Sayfalar

October 17, 2008 at 4:39 pm

Posted in Religion

Tagged with

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: